تبلیغات
زندگی معلم نامردیست اول امتحان می گیرد سپس درس میدهد . آموزش ریاضی - کورش کبیر
آموزش ریاضی
ژرژ کانتور : جوهر ریاضی در آزادی آن نهفته است این علم فارغ از تمام سیاستهای جهان به توسعه خود ادامه می دهد

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کورش کبیر

بیست و نهم اكتبر روز جهانی كوروش (سایرس دی) نام گذاری شده است كه از دیر باز پارسیان، دوستداران حقوق بشر و هواداران اداره جهان به صورت ملل مشترك المنافع آن را گرامی می‌دارند و رعایت می كنند.
این روز به مناسبت تكمیل تصرف امپراتوری بابل به دست ارتش ایران (اكتبر سال 539 پیش از میلاد) و پایان دوران ستمگری در دنیای باستان برقرار شده است . 2544 سال پیش در همین ماه اعلامیه تاریخی كوروش بزرگ در زمینه حقوق افراد و ملل انتشار یافته بود كه نخستین سنگ بنای یك دولت مشترك المنافع جهانی و هر سازمان بین المللی بشمار می آید.
کوروش دوم، معروف به کوروش بزرگ یا کوروش کبیر (۵۷۶-۵۲۹ پیش از میلاد) شاه پارسی، به‌خاطر بخشندگی‌، بنیان گذاشتن حقوق بشر، پایه گذاری نخستین امپراتوری چند ملیتی و بزرگ جهان، آزاد کردن برده‌ها و بندیان، احترام به دین‌ها و کیش‌های گوناگون، گسترش تمدن و غیره شناخته شده‌است. کوروش نخستین شاه ایران و بنیان‌گذار دورهٔ شاهنشاهی ایرانیان می‌‌باشد.

واژه کوروش یعنی "خورشیدوار". کور یعنی "خورشید" و وش یعنی "مانند".

ایرانیان کوروش را پدر و یونانیان، که وی ممالک ایشان را تسخیر کرده بود، ‌او را سرور و قانونگذار می‌‌نامیدند. یهودیان این پادشاه را به منزله مسح‌شده توسط پروردگار بشمار می‌آوردند، ‌ضمن آنکه بابلیان او را مورد تأیید مردوک می‌‌دانستند . درباره شخصیت ذوالقرنین که در کتابهای آسمانی یهودیان، مسیحیان و مسلمانان از آن سخن به میان آمده، چند گانگی وجود دارد و این که به واقع ذوالقرنین چه کسی است به طور قطعی مشخص نشده . کوروش سردودمان هخامنشی، داریوش بزرگ، خشایارشا، اسکندر مقدونی گزینه‌هایی هستند که جهت پیدا شدن ذوالقرنین واقعی درباره آنها تحقیقاتی صورت گرفته، اما با توجه به اسناد و مدارک تاریخی و تطبیق آن با آیات قرآن، تورات، و انجیل تنها کوروش بزرگ است که موجه‌ترین دلایل را برای احراز این لقب دارا می‌‌باشد.

منشور كوروش كبیر :

اینك كه به یاری مزدا، تاج سلطنت ایران و بابل و كشورهای جهات اربعه را به سر گذاشته‌ام اعلام می‌كنم كه تا روزی كه زنده هستم و مزدا توفیق سلطنت را به من می‌دهد دین و آئین و رسوم ملتهائی كه من پادشاه آنها هستم محترم خواهم شمرد و نخواهم گذاشت كه حكام و زیردستان من دین و آئین و رسوم ملتهائی كه من پادشاه آنها هستم یا ملتهایی دیگر را مورد تحقیر قرار بدهند یا به آنها توهین نمایند.

من از امروز كه تاج سلطنت را به سر نهاده‌ام تا روزی كه زنده هستم و مزدا توفیق سلطنت را به من می‌دهد هرگز سلطنت خود را بر هیچ ملتی تحمیل نخواهم كرد و هر ملت آزاد است كه مرا به سلطنت خود قبول كند یا ننماید و هرگاه نخواهد مرا پادشاه خود بداند من برای سلطنت آن ملت مبادرت به جنگ نخواهم كرد.

من تا روزی كه پادشاه ایران هستم نخواهم گذاشت كسی به دیگری ظلم كند و اگر شخصی مظلوم واقع شد من حق وی را از ظالم خواهم گرفت و به او خواهم داد و ستمگر را مجازات خواهم كرد.

من تا روزی كه پادشاه هستم نخواهم گذاشت مال غیرمنقول یا منقول دیگری را به زور یا به نحو دیگر بدون پرداخت بهای آن و جلب رضایت صاحب مال تصرف نماید و من تا روزی كه زنده هستم نخواهم گذاشت كه شخصی دیگری را به بیگاری بگیرد و بدون پرداخت مزد وی را به كار وا دارد.

من امروز اعلام می‌كنم كه هر كسی آزاد است كه هر دینی را كه میل دارد بپرستد و در هر نقطه كه میل دارد سكونت كند مشروط بر اینكه در آنجا حق كسی را غصب ننماید و هر شغل را كه میل دارد پیش بگیرد و مال خود را به هر نحو كه مایل است به مصرف برساند مشروط بر اینكه لطمه به حقوق دیگران نزند.

من اعلام می‌كنم كه هر كس مسئول اعمال خود می‌باشد و هیچ كس را نباید به مناسبت تقصیری كه یكی از خویشاوندانش كرده مجازات كرد و مجازات برادر گناهكار و برعكس به جای ممنوع است و اگر یك فرد از خانواده یا طایفه‌ای مرتكب تقصیر می‌شود فقط مقصر باید مجازات گردد نه دیگران.

من تا روزی كه به یاری مزدا زنده هستم و سلطنت می‌كنم نخواهم گذاشت كه مردان و زنان را به عنوان غلام و كنیز بفروشند و حكام و زیردستان من مكلف هستند كه در حوزة حكومت و مأموریت خود مانع از فروش و خرید مردان و زنان بعنوان غلام كنیز بشوند و رسم بردگی باید به كلی از جهان بَراُفتد.

از مزدا خواهانم كه مرا در راه اجرای تعهداتی كه نسبت به ملتهای ایران و بابل و ملتهای ممالك اربعه بر عهده گرفته‌‌ام موفق گرداند.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : ریوا ریوا

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

Powered by WebGozar

SEO Stats powered by MyPagerank.Net

.

کد جمله های دکتر شریعتی

کد جمله های دکتر شریعتی


دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین

bahar22

كد پرواز پرندگان

کدهای جاوا اسکریپت

*
*
*
*
*
*
*


Upload Music